



Uganda med gorilami in šimpanzi - 19.02.2021
Trenutki, ko iz bližine zremo veliki gorili iz oči v oči, so kakor bi se človek preselil več milijonov let nazaj, ko je bil svet še nedolžen in so takšna bitja vladala po širšem območju našega planeta. Večina ljudi, ki se sreča z gorilami,se strinja, da so to eni najmočnejših trenutkov v njihovem življenju. Nepozabno.
V fotografski objektiv lovimo leve, ki preživljajo svoj mir v drevesnih krošnjah, kar je levja lokalna posebnost, malo pozneje pa se že rokujemo z ribiči ob jezeru Edward, kupimo ribe od njih, ki jih kasneje sami spečemo. Tu se življenje v sto letih ni kaj dosti spremenilo.
Slikoviti pejsaži ob kraterskih jezerih, kjer je bilo nekoč aktivno vulkansko področje. Danes je zaradi obilice padavin in rodovitne zemlje vegetacija res bujna in obdaja te sto odtenkov zelene barve.
V nacionalnem parku Queen Elizabeth vidimo večino afriške divjadi. Povodni konji pa veljajo za človeku najnevarnejše živali v Afriki. Kampiramo tik ob njih in ugotovimo lahko, da smo najnevarnejša bitja pravzaprav mi.
Prelevimo se v zasledovalce v deževnem gozdu.Sledimo šimpanzom v njihovem pristnem naravnem okolju. Te temperamentne divjake vedno najprej slišimo, saj so najglasnejši prebivalci gozda.
1. dan LJUBLJANA – ENTEBBE. Zbor v Ljubljani in let v Entebbe. V primeru odhoda s katerega od bližnjih letališč, je do tja organiziran prevoz. Nočni let v Ugando! (letalo, H)
2. dan ENTEBBE – MITYANA. Pristanek na letališču v Entebbeju v zgodnjih jutranjih urah in nastanitev v hotelu (kratka nočitev). Zajtrk. Prevzem terenskih vozil in obisk tržnice v Entebbeju. Vožnja do kraja Mityana in obisk duhovno – mističnega središča Tanda Pits, kjer se bomo spoznali s tradicionalno mistiko in duhovi, ki nas lahko ozdravijo ali pa tudi začarajo. Nočitev in večerja v hotelu v kraju Mityana. (H, ZV)
3. dan MITYANA – FORT PORTAL – kraterska jezera. Zajtrk v hotelu. Vožnja do Fort Portala, kjer se prepustimo dogodivščinam ob poti, kupujemo tropsko sadje in se pogosto ustavljamo. Sledi kratka vožnja do kraterskega jezera Kyaninga, kjer imamo kosilo v enem najlepših lodgov v Ugandi s prekrasnim pogledom na kratersko jezero. Po kosilu se odpravimo na dveurni sprehod okrog jezera. To so ostanki nekdaj aktivnega vulkanskega območja. Rodovitna zemlja in pogoste padavine omogočajo bujno vegetacijo in odpira se nam prekrasna divja narava z nešteto odtenki zelene barve. Prenočujemo v postavljenih safari šotorih v bližnjem kampu in preživimo preostanek večera ob ognju v kampu. (O, ZK)
4. dan NP KIBALE – šimpanzi. Zgodnji zajtrk in krajša vožnja do vhoda v nacionalni park Kibale. Ureditev formalnosti in že gremo na pohod po deževnem gozdu z izkušenim lokalnim vodnikom (rangerjem), ki nas bo vodil in pripeljal kar se da blizu divjim in razposajenim šimpanzom. Za pohod potrebujemo dobre pohodne čevlje, priporočamo daljnogled. Sledi daljša vožnja proti Queen Elisabeth Park z vmesnim postankom za kosilo. Po dolgi vožnji se nastanimo v bungalovih ali sobah na samem robu parka. Večerja v prenočišču. (P, ZV)
5. dan JEZERO EDWARD in slano kratersko jezero. Po zajtrku vožnja do slanega jezera. Sprehod z lokalnim vodnikom ob jezeru in ogled solin ter pridobivanja soli ter druženje z domačini. Po osvežitvi v lokalnem bifeju se vkrcamo na čoln. Ob dve urni vožnji vidimo številne povodne konje, se vozimo tik ob njih, opazujemo afriške bivole, slone, antilope, opice, številne ptice in verjetno tudi krokodile. Naš kapitan je stari maček in z nami deli mnoge zanimive reči. Po vožnji se odpeljemo v lep kamp in večerjamo na terasi z razgledom. Spimo v bungalovih. (P, ZV)
6. dan Ribiška vas in NP QUEEN ELIZABETH. Po zajtrku se odpeljemo do ruralne vasi ob Edwardovem jezeru, kjer se družimo z ribiči, preverimo njihov ulov in vidimo, kako vaščani živijo v sožitju s povodnimi konji. Sledi vstop v Queen Elizabeth National Park, ureditev formalnosti in vožnja do mejne reke med Demokratično republiko Kongo in Ugando. Tu imamo priložnost opazovati na stotine povodnih konjev, ki se namakajo v reki in sprehajajo ob obrežju. Res je krasno in za marsikoga celo vrhunec potovanja po Ugandi. Kampiramo v odročnem kampu blizu povodnih konjev. Tokrat postavljamo lastne šotore. Tukaj je divjina in ni nobene infrastrukture. Večerjamo konzerve in pa nakupljeno sadje. Ob tabornem ognju se nam obeta divja in romantična afriška noč … (O, ZV)
*v primeru, da si kampiranja vseeno ne želite, potem je možno na kraju samem doplačati 30 EUR za nastanitev v preprostem bungalovu. V tem primeru lastnega šotora in splane vreče na potovanju ne potrebujete, toda to kampiranje priporočamo.
7. dan NP QUEEN ELIZABETH – safari. Vstanemo pred svitom, pospravimo šotore in preskočimo udoben zajtrk ter se odpravimo na vožnjo po parku v spremstvu lokalnega rangerja, kjer vidimo večino afriške divjadi in z nekaj sreče tudi leve, ki plezajo po drevesih. Drevesih? Da, to je lokalna posebnost prav na tem območju, saj sicer levi nimajo te navade. To počnejo, kadar je zelo vroče in se hladijo v krošnjah. Sledi izstop iz QENP in pozen zajtrk v prvem naselju. Nadaljujemo z vožnjo do nacionalnega parka Bwind iImpenetrable, kjer se nastanimo v prijetnih bungalovioh. Sledi sprehod po vasi in priprava na jutrišnji ogled goril. Večerjamo v prenočišču. (P, ZV)
8. dan BWINDI – gorile. Zgodaj zjutraj po zajtrku se zberemo v skupino skupaj z vodnikom parka. Po obširnih navodilih o obnašanju in pravilih ob kontaktu z gorilami se odpravimo na pohod. Hodi se skozi goščavo in večinoma navkreber skozi vlažen in včasih tudi hladen gozd. To je pravo zalezovanje, ki zahteva tudi nekaj fizične kondicije, vendar se vse skupaj še kako obrestuje, ko se srečamo s temi monumentalnimi bitji, ki so tako podobna nam. Gorilam se lahko približamo do zgolj 7 metrov in v njihovi družbi prebijemo kakšno uro, potem pa se vrnemo v naše bivališče. Življenjska izkušnja, nepozabno! Po nekoliko napornem pohodu si zaslužimo kosilo. Sledi vožnja do slikovitega jezera Bunyonyi, kjer se nastanimo v bungalovih ali sobah čisto ob jezeru. (P, ZK)
9. dan JEZERO BUNYONYI – plovba s čolnom in obisk etnične skupine Batwa. Po zajtrku se v spremstvu lokalnega vodnika odpeljemo v vas etnične skupine Batwa (Pigmejci) in se seznanimo z njihovo tragično usodo, ki jo delijo z mnogimi plemeni drugod po svetu. Zvedeli bomo, kako so živeli včasih, zakaj je priošlo do sprememb in kako živijo danes. To je popolnoma drugačen svet od preostale Ugande. Po vrnitvi se vkrcamo v čoln in se odpeljemo po jezeru in občudujemo naravo in lepoto jezera na skoraj 2000m nadmorske višine. Ogledamo si tudi bolnico na otoku, kjer delujejo slovenski zdravniki. Sledi vožnja do naselbine, ki jo je postavil v Ugandi živeči Slovenec in tam tudi večerjamo. Vračamo se s čolnom do našega prenočišča. (P, ZV)
10. dan JEZERO BUNYONYI – MASAKA. Po zajtrku nas čaka daljša vožnja proti Masaki. Veliko se ustavljamo ob tržnicah in lovimo v objektiv slikovito afriško govedo Ankole z dolgimi rogovi. Kosilo imamo ob poti v lodgu na prelepi poziciji. Pozno popoldne prispemo v naše prenočišče v dinamični Masaki. Spanje v bungalovih ali sobah. (P, ZK)
11. dan MASAKA – ENTEBBE. Po zajtrku vožnja proti Entebbeju. Prečkamo ekvator. Postanek v vasi izdelovalcev tradicionalnih bobnov, morda darilo za domov? Po vožnji čez podeželje se vkrcamo na trajekt in prečkamo zaliv na Viktorijinem jezeru, na koncu prispemo na izhodišče – v Entebbe. Nakup spominkov in obisk muzeja starih letal na prostem. Kosilo in namestitev v sobah. Priprava za odhod domov in kratka nočitev. (H, ZK)
12. dan ENTEBBE – LJUBLJANA. V zgodnjih jutranjih urah prevoz do letališča in polet preko vmesnega letališča v Ljubljano ali okoliško letališče. V tem primeru sledi še vožnja do Ljubljane. Konec naše nepozabne avanture v Ugandi. (letalo)
Last Minute in druge ugodne cene za vaše počitnice!

Cena (najmanj 4 udeležencev) vključuje: letalski prevoz, letališke in varnostne pristojbine (298 EUR), povratni prevoz na letališče (v primeru, da odhod ni iz Ljubljane), vsi prevozi v Ugandi (najem terenskih vozil z lokalnimi vozniki, gorivo), vse nočitve po programu (kamp, lodge, penzion, hoteli), polpenzion (zajtrk in kosilo ali večerja) in ustekleničena voda, vse vstopnine v narodne parke po programu, vožnje s čolni po programu, slovensko vodenje in lokalni vodniki, kjer je to potrebno, stroške priprave in organizacijo potovanja. V ceno je že vključen strošek ogleda goril v NP Bwindi (okrog 600 EUR) in šimpanzov v NP Kibale (okrog 150 EUR).
Kako potujemo?
Prevoz: Potujemo v terenskih kombijih 4×4 z lokalnim voznikom. Kombiji večinoma nimajo klimatskih naprav, vendar je prezračevanje večinoma zadovoljivo in nimamo težav z vročino. Na makadamskih cestah je včasih veliko prahu, kdor je občutljiv, lahko uporabi ruto. Komur je rado slabo na slabih cestah, naj vzame s seboj tablete proti slabosti. Na poti se veliko ustavljamo zaradi fotografiranja. Tempo vožnje sproti prilagajamo situacijam. Priporočamo pitje zadostne količine ustekleničene vode. Dovolj je tudi postankov za wc.
Razdalje med kraji niso velike, vendar zaradi slabih cest in številnih ležečih policajev poteka potovanje počasi. Zaradi tega se absolutno ne vznemirjamo.
Prtljaga: Priporočamo, da stvari spakirate v mehko prtljago (potovalna torba, potovalka, nahrbtnik) zaradi lažjega zlaganja v avtu. Nujne stvari, ki jih nosite vedno s sabo (telefoni, fotoaparati, voda idr.) imejte v majhnem nahrbtniku. Denar in dokumente imejte spravljene nekje pod obleko (ne v torbi ali nahrbtniku).
Nastanitev: Večinoma spimo v bungalovih ali hotelskih sobah, kot je označeno po dnevih. Vsaj trikrat WC in kopalnica nista del sobe, temveč veljajo skupinske kopalnice. Enkrat postavimo lastne šotore (6. dan), zato potrebujemo s seboj mali šotor, podlago in spalno vrečo. Priporočamo mali enostaven šotor, ki ga zlahka postavimo in podremo sami, tudi v temi. Potrebno je imeti tudi baterijsko svetilko. To opremo vsak sopotnik prinese s seboj od doma.
Obroki: V ceno je vključen zajtrk in kosilo ali večerja ter ustekleničena voda. Ostalo pijačo sopotniki kupujemo sami. Praznino med obroki bomo dopolnjevali s sadjem, po potrebi pa si potnik lahko naroči dodaten obrok, ki ga plača sam na licu mesta. Jemo samo kuhano in pečeno hrano ter sadje, ki ga sami olupimo.
Svetujemo vam ZGOLJ pitje ustekleničene vode. Priporočamo gel za dezinfekcijo rok pred vsakim obrokom.
Svetujemo tudi lastno šalico za kavo/čaj, ko si bomo napitke pripravljali sami ter malo žlico, vilico in žepni nož za lupljenje sadja.
Kaj vzeti s seboj:– Za kampiranje: mali šotor, spalno vrečo, podlago (armaflex), vzglavnik in baterijsko svetilko.– Kremo za sonce, pokrivalo, sončna očala in rezervna očala (če jih nosite).– Antirepelent za zaščito pred komarji v obliki kreme ali spreja. Naj bo za tropske pogoje z minimalno vsebnostjo 30 % DEET.– Sandale, lahke pohodne čevlje in gumijaste škornje ter debele nogavice za hojo po gozdu.– Lahko palerino za dež in zložljiv dežnik.– Polnilce za vaše telefone in foto aparate za omrežno napetost ter polnilce za v avto.– Gel za dezinfekcijo rok (lahko je tudi steklenička domačega šnopsa).– Nekaj proti driski, prehladu, proti vnetju grla in komplet obližev za majhne rane.– Zložljiv žepni nož za lupljenje sadja.Če vam ostane še kaj prostora v prtljagi, lahko vzamete obleke, ki jih ne potrebujete več. Razdeljevali jih bomo domačinom, ki jih z veseljem vzamejo.
DOKUMENTI: Slovenci potrebujemo vsaj 6 mesecev veljaven potni list.
VIZE: Potrebno je pridobiti ugandsko e-vizo, ki se jo naredi na njihovem portalu. Za e-vizo je potreben skeniran potni list, skenirana fotografija z belim ozadjem ter skeniran rumeni karton (cepljenje proti rumeni mrzlici). Vizo je potrebno urediti vsaj 2 tedna pred odhodom. Obrazec lahko ob doplačilu in predložitvi kopije potnega lista izpolnimo tudi v Agenciji .
ZDRAVJE:
Rumena mrzlica: cepljenje je obvezno. Ob vstopu v državo je potrebno pokazati rumeno knjižico.Hepatitis A in kaplični meningitis: priporočljivo.Malarija: priporočljivo. Uganda je uradno malarično področje. Priporočamo antimalarike in pa zaščito proti komarjem, kreme in mazila z najmanj 30 % deet (za tropske pogoje). Tablete proti malariji (antimalariki) lahko imajo stranske vplive, pred uporabo je nujen posvet z vašim zdravnikom.
Vse dodatne informacije o boleznih in predhodni zaščiti lahko dobite na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Ljubljana, Zaloška 29, 1000 Ljubljana, telefon: (01) 586 39 00. Za več informacij obiščite: http://www.nijz.si.Priporočamo dodatno zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini, ki ga lahko uredite pri nas.
